A divat története

2012. január 30.

A XIX. század második felében ismét a karcsú nő lett az ideál, a molett divat háttérbe szorult. A XX. században az ideál állandóan változott, a divat pedig követte, vagy fordítva. Ma tíz évente, vagy gyakrabban változik a divat és ennek megfelelő manökeneket alkalmaznak. Az utóbbi ötven évben főleg soványakon (nem karcsú, sovány) mutatják be az új modelleket.

A nők viszont különböző alkatúak,  termetűek, és ha módjával is, de szeretnék követni a divatot. Szeretnének a trendhez hasonlóan, vagy éppen annak megfelelően öltözködni. Ma a változó divathoz megkeresik a megfelelő manekent, aki alkatilag telt, karcsú vagy sovány, azaz őt nemigen kell alakítani.

A nők alkata, termete viszont adott. A szélsőségektől eltekintve – bizonyos korrekciókat alkalmazva – lehet a divatnak megfelelően öltözni, azt megfelelő mértéktartással követni. Egy normális nő semmilyen divat kedvéért sem fog 165/65-ről, 165/45 kg-ra lefogyni, öt év múlva pedig megismételni, csak fordítva.

A korrekciók alkalmazása az ókorig visszamenőleg követhető. Pl. hajfestés, paróka, szem, ajak kiemelése stb. (A kínai zsugorított, fáslizott lábú nőkről most ne beszéljünk.) Az újabb kor divatja volt a csípő növelése párnácskákkal, a dekoltázs erősítése a mell megemelésével, a derék karcsúbbá tétele különböző fűzőkkel.

Az évezredek folyamán alkalmazott korrekciók ma is jelen vannak, csak a formák finomodtak, és a kiegészítők viselése kényelmesebb, észrevétlenebb. Ez vonatkozik főleg a különböző alakformáló ruhadarabokra. A melltartók viselése lényegében általános és sok esetben nemcsak korrekciós, hanem egészségügyi funkciója is van. A különböző fűzők, alakformáló ruhadarabok viselése bizonyos (elég tág) határok között –különösen a molettek esetében egyértelműen jó hatásúak, és nem alaptalanul bizonyos önbizalmat adnak, vagy azt erősítik.

Mondhatnánk, hogy az alakformáló ruhadarabok viselése helyett inkább testedzéssel kellene foglalkozni, aerobikra kellene járni, sokat mozogni, futni, úszni stb. A kettő nem zárja ki egymást.  Inkább erősíti a hatásokat. Az alakformáló ruhadarabok használata során rendszeresen szembesülünk bizonyos többleteinkkel, és már ennek is lehet pozitív hatása.

A testedzés hasznos és egészséges, azonban pl- 2 – 3 gyermek szülése után és tíz év kihagyást követően,  1O – 2O kg. túlsúllyal nem szabad azonnal középtávfutásba kezdeni. Ettől nem erősek hanem lúdtalpasak leszünk. Ez nem futócipő és dressz kérdése.
Bizonyos alakformáló ruhadarabok viselése (pl. sport melltartó) sportolás esetén sem hanyagolható el, sőt még fontosabb mint átlagos mozgás közben. A derékon, combon, csípőn viseltek pedig elősegítik a helyi zsírégetést.